Vijesti

INA ponovno toči nautičarima!

today26. rujna 2024. 186

Background
share close
AD

Zanimljiva informacija stiže nam iz ureda za odnose s javnošću naftne kompanije INA.

Naime, nakon što je je to duži vremenski period bilo onemogućeno, INA maloprodajno mjesto Mali Lošinj-obala počelo je s isporukom goriva i za plovila.  Radno vrijeme navedenog maloprodajnog mjesta je od ponedjeljka do subote 7-19, a nedjeljom i u dane blagdana 7-13 sati.

Naime, Odlukom o davanju koncesije za korištenje benzinskih postaja na pomorskom dobru, Ina ponovno otvara svoja vrata.

Iako pravni stručnjaci dvoje o pravnom utemeljenju ove odluke, za otočane pogotovo one koji nemaju alternativa, dobro je da se višegodišnji problem riješio. U nastavku donosimo obrazloženje odluke:

“Sukladno članku 9. stavcima 1. i 3. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama (»Narodne novine«, broj 83/23.) Republika Hrvatska nositelj je vlasti i upravljanja nad pomorskim dobrom te Vlada Republike Hrvatske izvršava ovlasti nad pomorskim dobrom u ime Republike Hrvatske

Sukladno članku 53. stavku 1. točki 1. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama Vlada Republike Hrvatske uvijek može odlukom dati koncesiju ako je određeni projekt od interesa za Republiku Hrvatsku ili radi zaštite pomorskog dobra (prirode, ekosustava, krajolika i sl.).

Prema članku 4. stavku 2. i članku 15. stavku 3. točki 8. Zakona o energiji (»Narodne novine«, br. 120/12., 14/14., 95/15., 102/15. i 68/18.) pod obavljanjem energetskih djelatnosti smatra se trgovina naftnim derivatima na malo, a samo obavljanje energetskih djelatnosti je od interesa za Republiku Hrvatsku.

Društvo INA – Industrija nafte d.d., izgradila je i upravlja maloprodajnim mjestima za prihvat plovnih objekata u svrhu opskrbe plovila gorivom duž hrvatske obale i otoka. Određeni broj benzinskih postaja na pomorskom dobru još je u nedefiniranom statusu poslovanja, odnosno bez važećeg koncesijskog ugovora.

S obzirom na to da društvo INA – Industrija nafte d.d. nema pravnu osnovu za obavljanje djelatnosti, a benzinske postaje se uglavnom nalaze na otocima i gdje nema alternativne mogućnosti snabdijevanja gorivom, ovom Odlukom Vlada Republike Hrvatske daje koncesiju društvu INA – Industrija nafte d.d. u svrhu zaštite interesa i sigurnosti infrastrukture za opskrbu gorivom Republike Hrvatske za gospodarsko korištenje postojećih benzinskih postaja na pomorskom dobru i to za benzinske postaje: Bol, Crikvenica obala, Dubrovnik Orsan, Korčula Dominče, Uble otok Lastovo, Mali Lošinj obala i Rogač Šolta.

Naime, riječ je o građevinama izgrađenim u razdoblju od 60-tih do 80-tih godina 20. stoljeća, sukladno tadašnjoj legislativi te ne postoje svi prostorni podaci potrebni za donošenje akata kojima bi se reguliralo njihovo korištenje u skladu s odredbama Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama (»Narodne novine«, broj 83/23.) i Zakona o koncesijama (»Narodne novine«, br. 69/17. i 107/20.). Benzinske postaje izgrađene na pomorskom dobru služe prvenstveno za opskrbu plovila gorivom, stoga za sigurno i djelotvorno funkcioniranje trebaju imati pristup s mora, te kao takve predstavljaju lučka područja, odnosno luke posebne namjene koje obuhvaćaju dio kopna i dio mora.

Stoga je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture ovlastilo društvo INA – Industrija nafte d.d. da u ime Vlade Republike Hrvatske, kao Davatelja koncesije, ishodi Rješenja o utvrđivanju građevne čestice za navedene benzinske postaje, a Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine izdalo je rješenja o utvrđivanju građevne čestice tako da oblikom i veličinom omogućavaju redovitu uporabu građevine na kopnu i moru.

Na temelju takvih rješenja u tijeku je postupak utvrđivanja granice lučkog područja luke posebne namjene – benzinske postaje, uz obvezu upisa pomorskog dobra, a u cilju daljnjih postupaka provođenja javnog natječaja za dodjelu koncesije.

U cilju izbjegavanja daljnjeg korištenja pomorskog dobra bez pravne osnove i zaštite interesa i sigurnosti infrastrukture za opskrbu gorivom te zadovoljavanja potreba lokalnog stanovništva za sigurnu opskrbu gorivom ovom Odlukom daje se koncesija na ograničeno vremensko razdoblje od pet godina.

Stalni dio koncesijske naknade određen je u iznosu od 5 eura po m2 zauzete površine što za ukupnu površinu pomorskog dobra od 16.318 m2 koje se daje koncesiju iznosi 81.590,00 eura, a promjenjivi dio iznosi 4,5 % prihoda ostvarenog na koncesioniranom području.

UPUTA O PRAVNOM LIJEKU

Protiv ove Odluke žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Upravnom sudu u Zagrebu, u roku od 30 dana od dana primitka ove Odluke.”

foto:MM

 

AD

Written by: Branko Domac

Rate it

AD
AD
AD
AD
0%