Udruga dijabetičara će i ove godine osmisliti edukativno zabavni program za Građane Malog Lošinja, kako bi podigli svijest o ovoj bolesti! S nama je u programu bila Ana Begić, članica predsjedništva udruge dijabetičara!
Evo što kaže dr. Bočina!
Svjetski dan dijabetesa (šećerne bolesti) obilježava se svake godine 14. studenog kao najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu. Ovaj dan je postao službeni dan Ujedinjenih naroda (UN) 2006., a obilježava se na rođendan Sir Fredericka Bantiga, koji je zajedno s Charlesom Bestom 1922. otkrio inzulin.
Danas diljem svijeta s dijabetesom živi više od 537 milijuna osoba, od kojih 75% živi u slabo i srednje razvijenim zemljama, a u čak 50% dijabetes nije dijagnosticiran. Međunarodna organizacija za dijabetes (engl. International Diabetes Organization) navodi kako je 36% dijabetičara iskusilo različite oblike stresa zbog svoje bolesti, zatim da 63% njih živi u strahu za svoju dobrobit jer se boje razvoja komplikacija povezanih s dijabetesom, te da ih 28% teško ostaje pozitivno u odnosu na svoje stanje.
Dijabetes kao bolest može utjecati na svaki segment života oboljele osobe i na taj način negativno utječe na ukupno zdravlje i dobrobit. U većini zemalja skrb za dijabetičare ne osigurava dostatnu potporu za ukupnu dobrobit oboljelih. Potpora za oboljele treba biti prioritet u skrbi za dijabetičare.
Dijabetes i dobrobit dijabetičara su teme obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa u razdoblju 2024.-2026. Ovogodišnji slogan glasi „Razgovarajmo o dobrobiti za bolji život s dijabetesom“ (engl. „Let’s talk about well-being for a better diabetes life“). S adekvatnim pristupom skrbi za dijabetičare i potporom u cilju ostvarivanja dobrobiti za ukupno zdravlje dijabetičara, svatko tko ima dijabetes može živjeti dobro i kvalitetno.
Liječenje dijabetesa često se fokusira samo na održavanje normalne razine šećera u krvi, pri čemu se često zaboravlja na sve ostale izazove s kojima se suočavaju dijabetičari. Milijuni dijabetičara svakodnevno se suočavaju s brojnim izazovima u skrbi za svoje stanje i kod kuće, i na poslu, i u školi. Moraju biti otporni, organizirani i odgovorni kako bi ostvarili fizičko i mentalno blagostanje. Stoga dobrobit za ukupno zdravlje dijabetičara treba staviti u središte skrbi i tako započeti promjenu za bolji život s dijabetesom.
Prim. mr. Ivana Bočina, dr. med., spec. javnog zdravstva
Služba za epidemiologiju NZJZ SDŽ
foto: prošlogodišnje aktivnosti u povodu Dana dijabetičara